شیعه

دانلود کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

معرفی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مباحث ضروری دین را از نگاه آیت الله خامنه ای بیان کرده و بازتاب نگاه نو و بدیع معظم له به مفاهیم دینی است.

این کتاب سلسله جلسات آیت الله خامنه ای در مسجد امام حسن مجتبی (ع) مشهد مقدس که در سال ۱۳۵۳ شمسی برگزار شده را ارائه کرده است.
حضرت آیت الله خامنه ای در روزهای آخر تابستان سال ۱۳۵۳ هر روز ماه مبارک رمضان بعد از نماز ظهر و عصر قرآن به دست پشت تریبون می ایستادند و یک ساعت با حرارت سخنرانی می کردند که حاصل این سخنرانی ها در کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن گردآوری شده است.

کتاب حاضر کتابی منحصر به فرد در زمینه اندیشه اسلامی است؛ عموم کتابهایی با نام اندیشه اسلامی یا اصول یا عقاید نوشته شده اند اصول اعتقادی دین را بیشتر به عنوان مفاهیم ذهنی تلقی کرده و در مقام اثبات و درستی این اصول و پاسخگویی به شبهات مطرح شده هستند. برخلاف این کتاب ها طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مباحث ضروری دین را به گونه ای تعهدآفرین معرفی کرده است.

این کتاب با مبنا قراردادن آیات قرآن برای تبیین اصول اعتقادی اسلامی کتابی است وحدت آفرین برای امت اسلامی و معظم له در آن زمان در دست های پنهان استعمار را در ایجاد اختلاف بین امت اسلامی به خوبی می دیدند، لذا با تکیه اصول اساسی اعتقادی اسلامی مانند توحید زمینه وحدت امت اسلامی را فراهم آورده اند.

در بخشی از طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن می خوانیم

مسئله این است که ایمان، برطبق فرهنگ غیر قابل تردید قرآن، صرفا ایک امر قلبی نیست. درست است که ایمان یعنی باور، و باور مربوط است به دل، اما قرآن هر باوری را، هر ایمان و قبول و پذیرشی را به رسمیت نمی شناسد.

ایمان مجرد، ایمان قلبي خشک و خالی، ایمانی که در جوارح و اعضای مؤمن شعاعش مشهود نیست؛ این ایمان ازنظر اسلام ارزشمند نیست. اول مؤمن به خدا، شیطان است. ابلیس پیش از آنکه بندگان پرمدعای پروردگار و فرزندان پرناز و افادۂ آدم به این سرزمین خاکی بیایند، سالیانی خدای متعال را عبادت می کرد و دلش کانون معرفت خدا بود، اما در آن بزنگاه، در آنجایی که ایمانها همه آنجا به کار می آیند؛ یعنی در هنگام انتخاب، در هنگام تعيين راو نهایی، این ایمان به کار ابلیس نیامد، این ایمان در همان دل ماند.

من می گویم ایمانی که فقط در دل بماند، می پوسد و می خشکد؛ تو بگو نه باقی می ماند؛ ما هم شبهه را قوی می گیریم، می گوییم ایمان در اعماق دل می ماند. اما ایمانی که در دل می ماند و به دست و پا و چشم و گوش و مغز و اعضا و جوارح و زندگی و نیروها و انرژی های ما نمی رسد، آن ایمان از نظر فرهنگ قرآنی ارزشمند نیست. ما این مطلب را در یک تیتری خلاصه کردیم و آن، همان تیتری است که بالای این ورقه ای که در اختیار شماست نوشتیم: ایمان زاینده. ایمانی که مثل سرچشمه ای فياض عمل می زاید، ایمانی همراه با تعهد، ایمانی که باری بر دوش مؤمن می گذارد، ایمانی که همراهش عمل است…

میخوام کتاب رو دانلود کنم !
دانلود کتاب حجم کتاب : ۱۷ مگابایت رمز کتاب(در صورت نیاز) : www.ketab2pdf.ir فرمت کتاب : PDF منبع کتاب : کتاب تو پی دی اف

تنها آرامش و سکوت سرچشمه‌ی نیروی لایزال است. (داستایوفسکی)

> جعبه دانلود

در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.

امتیاز کتاب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا