تاریخ ایرانتاریخ و سیاست

دانلود کتاب قزلباشان در تاریخ ایران زمین

کتاب قزلباشان در تاریخ ایران زمین

قزلباشان در تاریخ ایران زمین نوشته امیرحسین خنجی درباره نقش قزلباشان در دوران حکومت صفوی است.

قِزِلباش کنفدراسیونی از ایل‌های شمال باختری فلات ایران در خاور ترکیه امروزی که پیروان طریقت صفوی بودند و شاه اسماعیل یکم به یاری آنها سلسله صفوی را پس از براندازی سلسله آق قویونلو‌ها بنیانگذاری کرد. به طور کلی به ارتش ایران در زمان صفویان، قزلباش می‌گفتند جدا از نژاد و تبارشان. لغت قزلباش از دو حرف ترکی قزل به معنی «طلائی و سرخ» و باش به معنی «سر» تشکیل یافته است. وجه تسمیه آن مربوط می‌شود به کلاه سرخی که پیروان این طریقت به سر داشتند و توسط شیخ حیدر – پدر شاه اسماعیل اول – برای صوفیان مرید ابداع شده بود.

در بخشی از کتاب می خوانیم

قزلباشان در پایان سده نهم هجری خورشیدی بر ایران مسلط شدند.

ظهور آنها مقارن بود با حرکت تمدتی نوین اروپا و آغاز نهضت استعمارگرانه اروپاییان و توجه آنان به سوی شرق، سال اول سلطنت شاه اسماعیل مصادف بود با استقرار پرتگالیان در سواحل هند به رهبری واسکو دی گاما سپس تأسیس نخستین مستعمره پرتگالی در این بخش از هندوستان.

ده سال پس از ظهور قزلباشان، آلبوکرک پرتگالی از هندوستان به دریای پارس رسید و بندر ایرانی هر موز را که بزرگترین و ثروتمندترین بندر بازرگانی در خاورمیانه بود به اشغال در آورد.

شاه اسماعیل هیچ اقدامی برای باز پس گرفتن این بزرگترین مرکز بازرگانی جهانی انجام نداد، چونکه هر موز در آن زمان جزو لارستان، و حاکم هرموز تابع حاکم لار بود، به نظر می رسد که حاکم قزلباش لار با دریافت رشوه کلانی از پرتگالی ها با تصرف این بندرگاه توسط آنها موافقت کرده و با گزارشی که برای شاه اسماعیل فرستاده به او فهمانده که سئیان اینجا آدم بشو نیستند و بهتر است که گرفتار دست بیگانه باشند تا نسلشان ورافتد.

پرتگالی ها بی درنگ به ساختن یک دژ مستحکم در این بندرگاه اقدام کردند. آنها مسقط و عمان (یعنی عمان و امارات کنونی) را که همیشه از توابع هرموز بود گرفتند و به دنبال آن بر تمام بنادر مهم دریای پارس دست یافتند. شش سال پس از اشغال هرموز نماینده شاه پرتگال در هند و دریای پارس برسر حاکمیت بر دریای پارس با شاه اسماعیل مذاکره کرد و به او وعده داد که در جنگ بر ضد عثمانی به او یاری خواهد رساند….

نام کتاب : Ghezelbashan’s book on the history of Iran

تعداد صفحات : ۳۵۴ صفحه

میخوام کتاب رو دانلود کنم !
دانلود کتاب حجم کتاب : ۲/۲ مگابایت رمز کتاب(در صورت نیاز) : www.ketab2pdf.ir فرمت کتاب : PDF منبع کتاب : کتاب تو پی دی اف

> جعبه دانلود

در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.

امتیاز کتاب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا