اسلامدین و مذهبشیعه

دانلود کتاب عزاداری؛بدعت یا سنت؟

معرفی کتـاب عزاداری بدعت یا سنت؟

کتاب عزاداری بدعت یا سنت؟ نوشته رضا حاجی بابایی درباره نکاتی در مورد عزاداری برای اهل بیت پیامبر(ص) است.

در بخشی از کتاب عزاداری بدعت یا سنت؟ می خوانیم

عزاداری از مصادیق بارز شعائر است که به تعظيم آن در روایات بسیاری سفارش شده است. و علی رغم دیدگاه مخالفان عقاید شیعی مبنی بر نامشروع بودن و مكروه بودن گریه بر درگذشتگان، گریه بر امام حسين عليه السلام امری پسندیده دانسته شده است.

با این که مخالفان، گاه از موضع شرعی و گاه از موضع سیاسی و گاه عرفانی به تقبیح عمل شیعه پرداخته، آن را بدعت شمرده اند؛ اما نصوص معتبری از سنت و سیره نبوی در دست است که نشان می دهد ماجرای گریه و عزاداری شیعه برای امام حسين عليه السلام علاوه بر آن که ثبوت، حق و مطابق با سمت و سوی اسلام است، اثبات نیز فواید بسیاری را نصیب دین و دینداری کرده است.

گریه و عزاداری برای سید و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسين عليه السلام ریشه در همه ابعاد اسلام دارد. این سنت شگفت و روحمند، اگر چه در میان شیعیان، رواج و اعتبار بیشتری دارد، اختصاص به مذهب خاص و نصوص ویژه ای ندارد؛ زیرا از لابه لای متون کهن و نصوص اولیه و فتاوای عالمان مذاهب مختلف، می توان برای آن حجت آورد.

در این جا به احادیث و اخباری که در کتب شیعی آمده است، نمی پردازیم؛ زیرا برای اثبات موضوعی مربوط به مذهبی خاص، نمی توان و نباید به منابع آن مذهب اکتفا کرد.

گذشته از این، روایات مربوط به صحت و صواب گریه بر سیدالشهدا از طریق مذهب امامیه، در مجموعه های مختلفی گرد آمده است و نیازی به تکرار آنها در این مختصر نیست. آنچه در این مختصر، وجهه اهتمام نویسنده است، رد بدعت انگاری عزاداری برای امام حسين عليه السلام» است.

در این باره می توان از نقطه های دور آغاز کرد و مثلا از فواید گریه» و «آثار عزاداری» نیز سخن گفت؛ اما می کوشیم از نزدیک ترین منزل، به سوی مقصد ره بسپاریم و پاره ای از مقدمات را، که در جای خود ضروری نیز هست، رها می کنیم.

نام کتاب : کتاب عزاداری بدعت یا سنت؟

تعداد صفحات : ۱۵ صفحه

میخوام کتاب رو دانلود کنم !
دانلود کتاب حجم کتاب : ۳۰۰ کیلوبایت رمز کتاب(در صورت نیاز) : www.ketab2pdf.ir فرمت کتاب : PDF منبع کتاب : کتاب تو پی دی اف

هنر، کلید فهم زندگی است. (اسکار وایله)

> جعبه دانلود

در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.

امتیاز کتاب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا