اسلامدین و مذهبشیعه

دانلود کتاب بیان حق

معرفی کتاب بیان حق

کتاب بیان حق نوشته آیت الله حسن فقیه امامی است که شامل چهار گفتار می باشد.

چهار گفتار کتاب:

  • آيا فهم قرآن آسان است؟
  • نقش عقل در احكام الهى
  • صراط مستقيم
  •  سند سازى و سند سوزى

جایی که تعبد عين تعقل است

ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا از نظر عقلی جایز است انسان، قانونی را که حکمت و مصلحت آن را نمی داند، | چشم بسته و بدون چون و چرا بپذیرد؟! آیا این منطقی است که در مقابل فرمانی که هیچ آگاهی از فلسفه آن نداریم، تسلیم محض باشیم؟!

جواب: در فلسفه، قانونی هست که می گوید: «الإمتناع بالإختيار، لا ينافي الإختيار» یعنی اگر یک امر غیر اختیاری مبتنی بر امری اختیاری باشد، منافاتی با اختیاری بودن آن امر ندارد، مثلا اگر کسی با اراده و اختیار خود ماده ای سمی و مهلک بخورد، سپس آن ماده سمی، بدون اراده و اختیار خورنده در جسم وی اثر گذاشته و او را هلاک کند، آیا مرگ او را اختیاری می دانیم یا غیر اختیاری؟ اگر مرگ او را به داروی سمی مستند کنیم ممکن است مرگ او را غیر اختیاری بدانیم ولی چون تأثير آن ماده سمی بر اساس خوردن آن موجب هلاکت شده و خوردن آن نیز کاملا اختیاری بوده، هر عاقلی این مرگ را اختیاری می داند.

در مورد بحث نیز می گوییم: امری که به ظاهر غير عقلایی است اگر براساس امر عقلایی انجام گیرد، آن امر نیز عقلایی خواهد بود؛ از باب مثال اگر بیماری با اراده خود جسم و جان خویش را در اختیار فردی بی تجربه قرار داده و اجازه دهد او را بیهوش کرده با تیغ شکمش را پاره کند و قلب، ریه و یا اعضاء دیگر او را بیرون آورد، آیا این کار عاقلانه است؟ هرگز! ولی اگر بیمار به پزشک معالج مراجعه کند، در حالی که به تخصص، تجربه، تعهد و دلسوزی او معتقد باشد و جسم و جان خود را برای درمان در اختیار او قرار دهد، این کار صد در صد عقلایی و حکیمانه است.

نام کتاب : کتاب بیان حق

تعداد صفحات : ۲۳۲ صفحه

میخوام کتاب رو دانلود کنم !
دانلود کتاب حجم کتاب : ۱٫۶ مگابایت رمز کتاب(در صورت نیاز) : www.ketab2pdf.ir فرمت کتاب : PDF منبع کتاب : کتاب تو پی دی اف

زیبائی در فرا رفتن از روزمره‌گی‌هاست. (ورنر هفته)

> جعبه دانلود

در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.

امتیاز کتاب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا