تاریخ ایرانتاریخ و سیاستسیاسی

دانلود کتاب از قاجار به پهلوی

معرفی کتاب از قاجار به پهلوی

کتاب از قاجار به پهلوی نوشته‌ی محمدقلی مجد، بر اساس اسناد وزارت خارجه‌ی آمریکا به بررسی تاریخ ایران از سال ۱۲۹۸ تا ۱۳۰۹ می‌پردازد.

در ۲۵ آگوست ۱۹۴۱، نیروهای انگلستان و روسیه، از غرب و شمال، به ایران حمله‌ور شدند. ارتش ایران به سرعت از هم گسست و رضاشاه پهلوی در سفارت انگلیس به دنبال گریزگاهی می‌گشت؛ اما راهش به جایی نرسید. در ۱۶ سپتامبر رضاشاه از سلطنت کنار رفت و روز بعد تهران را ترک کرد و پسرش محمدرضا، جانشین او گشت.

در ۲۸ سپتامبر ۱۹۴۱ شاه پیشین و همراهانش سوار بر یک کشتی انگلیسی به سوی بمبئی عازم شدند. مقصد جزیره موریس انتخاب شده بود. ابتدا رضاشاه درخواست داشت به کانادا برود. در راه کانادا، رضاشاه در ژوهانسبورگ بیمار شد و از ادامه سفر جا ماند. وی در ۲۶ جولای ۱۹۴۴ رخت از دنیا بست. کناره‌گیری رضاشاه با شادی و پایکوبی مردم در خیابان‌ها همراه بود. در سال ۱۹۷۹، زمانی که محمدرضا شاه، پسر و جانشین رضاشاه، به اجبار ایران را ترک کرد، صحنه‌هایی مشابه تکرار شد.

در قسمتی از کتاب از قاجار به پهلوی می خوانیم

تلاش دوم رضاخان برای قرار گرفتن در رأس مملکت نیز با یک افتضاح و رسوایی کامل همراه بود . در تاریخ ۱۴ فوریه ۱۹۲۵ ، یعنی ۲ روز پس از اتمام « ضرب الاجل » رضاخان ، مجلس با تصویب لایحه ای عنوان « ریاست عالیه کل قوای دفاعیه و تأمینیه مملکتی را مخصوص آقای رضاخان سردار سپه دانست .

موری خاطرنشان می کند که مجلس جسارت « اعطا » و یا « تفویض » سمت حاضر را به رضاخان نداشت …

نام کتاب : از قاجار به پهلوی

تعداد صفحات : ۷۳۰ صفحه

میخوام کتاب رو دانلود کنم !
دانلود کتاب حجم کتاب : ۵ مگابایت رمز کتاب(در صورت نیاز) : www.ketab2pdf.ir فرمت کتاب : PDF منبع کتاب : کتاب تو پی دی اف


تنها آرامش و سکوت سرچشمه‌ی نیروی لایزال است. (داستایوفسکی)

از طريق
Ketab2PDF.ir
> جعبه دانلود

در صورتیکه شما نویسنده یا ناشر یکی از کتاب هایی هستید که به اشتباه در این پایگاه اینترنتی قرار داده شده از اینجا تقاضای حذف کتاب کنید تا بسرعت حذف شود.

امتیاز کتاب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا